RSS

Dalmacja

Dalmacja jest największym i na świecie najbardziej znanych historycznych regionow Chorwacji. Zajmuje południową część Chorwacji i stanowi realny i prawdziwy Medyteran. Obejmuje praktycznie cztery województwa, przy czym do Dalmacji środkowej zalicza się województwa Šibensko-Kninska i Splitsko-Dalmatinska. Wybrzeże jest skaliste i rozwidlone, relief jest górzysto krasowy a rzeki mają głębokie i strome doliny. Jest kilka podziemnych rzek oraz podmorskich źródeł wzdłuż wybrzeża i kilka jezior. Klimat i roślinność sa charakterystyczne dla Morza Śródziemnego.

Ze względu na piękno przyrody, zabytki kulturowe i historyczne, turystyka jest bardzo rozwinięta. Tutaj Rzymianie zbudowali miasto Salona, staro metropolie Dalmacji jedno z największych miast Imperium Rzymskiego. Gdy w roku 395 Cesarz Teodozjusz pierwszy podzielił Imperium na część zachodnią i wschodnią Dalmacja została w zachodniej części. W chwili przybycia Chorwatów do Dalmacji było wtedy tylko kilka większe miast, którzy uznają władzę cesarza Bizancjum: Krk, Osor, Rab, Zadar, Trogir, Kotor, a później Split i Dubrownik.

Za panowania Króla Tomislava (X wiek) zostały po raz pierwszy połączone bizantyjskie miasta na wybrzeżu z resztą Chorwacji, ale ich silniejsze powiązanie dokonano za czasach panowania króla, Petar Krešimir IV. Miasta te w średniowieczu stopniowo zostały zasiedlone przez Chorwatów, a Królestwo chorwacji coraz bardziej ma tendencje do całkowitego opanowania morza Adriatyckiego. Pierwsze wzmianki o miastach Biograd oraz Šibenik znajdujemy w roku 1066 za panowania króla Petar Krešimir IV. Jednakże, Wenecjanie zdobyli miasta i wyspy Dalmacji i stają się główną władzą w Dalmacji aż do 1797. Szczyt rozwoju miast Zadaru, Šibenika, Trogiru, Splitu i Dubrownika odbywa się jednak za panowania Królestwa Węgiersko-Chorwackiego. W sensie politycznym, została Dalmacja ostatecznie zjednoczona podczas wojen napoleońskich.

Nazwa Dalmacja

Pierwsza wzmianka o tej nazwie wspomina się w czasie podboju rzymskiego wschodniego wybrzeżu Adriatyku na przełomie pierwszego wieku. Rzymianie nazywali prowincja Dalmacja cały obszar gdzie zamieszkało wielu narodów Iliryjskiego kręgu kulturowego, a takze plemię Dalmatów. Nic dziwnego, że cały obszar nazywany Dalmatami, ponieważ ci najdłużej dawali opór Rzymianom, aż do końcowej „pacyfikacji”.

Skomentuj ten artykuł