RSS
Apartamenty Dubrownik – zobaczcie ofertę prywatnych apartamentów w Dubrowniku

Dubrownik

Perła Adriatyku, Miasto Pomnik, Libertas, Igrzyska letnie wszystko to są skojarzenia związane z Dubrownikiem, miasto jedynej w swoim rodzaju historii i piękna, które zadziwiało wielu-zarówno pisarzy i poetów, architektów i malarzy, aktorów, muzyków i zwykłych podróżnych. Dubrownik to jedno z najbardziej atrakcyjnych miast Śródziemnomorskich i świata, którego historia sięga nawet VII- ego wieku i z każdym nowym odkryciem archeologicznym pogłębiają i zmieniają się dotychczasowe informacje o początkach i przeszłości miasta. Dzisiaj znany po perfekcyjnie zachowanym centrum miasta otoczonym imponującymi murami obronnymi i twierdzami. Miasto przez stulecia było samodzielnym niepodległym państwem-Republiką Dubrownicką. W czasie największego rozkwitu w XV i XVI wieku Republika była jedna z wiodących handlowych i morskich potęg Śródziemnomorskich. Ulokowany we wpływach wiatru południa o czyje względy wałczyły ówczesne siły Dubrownik lub Miasto jak po prostu nazywają go jego mieszkańcy nie bronił się za pomocą broni tylko wyjątkową umiejętnościami dyplomacji, która do dziś dnia jest przedmiotem studiów na fachowych kierunkach. Bogatym dorobkiem kulturalnym i historycznym, pięknem miasta i okolic, jak i luksusowych hoteli, willi i kompleksów turystycznych z oferta wellness i centrów spa, kongresowych, rekreacyjnych i innych atrakcji Dubrownik już od dziesięcioleci przyciąga miliony turystów. Szczególnie atrakcyjne wydarzenia to noworoczne imprezy na Stradunie, świętowanie święta dubrownickiego patrona Świętego Vlaha 3 lutego wraz z procesja na Stradunie oraz otwarcie Dubrownickich letnich igrzysk.

Stradun
Głowna ulica miasta o źródłowej nazwie Placa, długa około 300 metrów, do której zbiegają się wszystkie inne miejskie uliczki. Głowna otwarta przestrzeń komunalna Dubrownika, ulubiony Dubrownicki spacerniak i miejsce zbiorki, miejsce wszystkich głównych wydarzeń społecznych i obchodów, Stradun, najszersza i najpiękniejsza ulica miasta dzieli stare miejskie centrum na północną i południową część i jest Głowną arterią handlową starego dubrownickiego centrum. Powstała końcem XI wieku, kiedy to nasypano płytki morski przesmyk, który oddzielał niegdyś wysepkę Lave i osiedle na nim od lądu i innego osiedla. Swoja prawdziwa funkcje Placa zaczęła pełnić końcem XII wieku, gdy oba osiedla zostały połączone jedynym w swoim rodzaju murem w urbanistyczną całość Dubrownickiego muru. Mury miejskie to jeden z najbardziej monumentalnych fortyfikacyjnych pomników w Europie i przykład rozwoju architektury obronnej. Budowa pierwszych umocnień zaczęła się już w VIII wieku, ale okres najbardziej intensywnego budownictwa przypada na okres od połowy XV wieku do końca XVI wieku. Wielkie trzęsienie ziemi w 1667 roku, nie naniósł im większych uszkodzeń. Mury to złożona struktura fortyfikacyjna długa na 1940 metry i składa się z głównego miejskiego muru i ciągu wież, twierdz, bastionów, dwóch mostów zwodzonych oraz falochronu Kaše. Zasięg dzisiejszych murów to ten sam z XIV wieku. Cena wejściówki na mury to 70 kun dla osób dorosłych oraz 30 kun dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

Dwór Księcia
Reprezentatywny pałac najważniejszy budynek publiczny w starym Dubrowniku, w którym mieścił się rząd Republiki Dubrownickiej i w którym w czasie swojego jedno miesięcznego mandatu przebywał Książe. Dwór Księcia to dzisiaj muzeum a atrium pałacu często bywa wykorzystywany jako przestrzeń koncertowa z powodu znakomitej akustyki pomieszczenia.

Kościół św. Vlaha
Dominuje w centrum Dubrownika, jest jednym z najpiękniejszych Dubrownickich sanktuariów wzniesiony ku chwale patrona Dubrownika, którego srebrny i pozłacany pomnik do dziś dnia jest przechowywany w kościele. Podobizna św. Vlaha znajduje się i na fladze i pieniądzach Republiki Dubrownickiej, jest również częstym motywem dziel malarskich a jego rzeźby okraszają dubrownickie mury.
Katedra
Poświecona Wniebowstąpieniu Najświętszej Marii Panny. Mieszkańcy swoja katedrę nazywają Gospa Velika. Zbudowana w 1713 roku w stylu barokowym na miejscu romańskiej katedry z XII wieku, która została poważnie zniszczona w wielkim trzęsieniu ziemi w 1667 roku.

Pałac Sponza
Gotycko-renesansowa budowla z XVI wieku w oryginalnej postaci zachowana do dziś znana również pod nazwa Divona. Pałac miał rózne zastosowania, miedzy innymi w niej znajdował się urząd celny, państwowa mennica i kasa, bank, szkoła…
Dzisiaj w niej znajduje się archiwum, w którym przechowywane są wszystkie dokumenty dotyczące Republiki Dubrownickiej.
Duża i Mała Onofriowa fontanna.
Na początku i na końcu Stradunu znajdują się fontanny ukształtowane na cześć sprowadzenia do miasta wody pitnej w XV wieku. Fontanny projektował Onofri Della Cava.

Słup Orlanda
Kamienny gotycki pomnik młodego rycerza Orlanda w zbroi i wzniesionym w ręce mieczem na miejskim rynku przed kościołem Św. Vlaha o typowym gotyckim uśmiechu i jest jednym z najpiękniejszych Rolandów Europy. Zbudował go na podstawie umowy z 1418 roku Bonino z Mediolanu z pomocą rodzimych mistrzów. Słup Orlanda jest symbolem państwowości gdzie powiewała państwowa flaga Republiki Dubrownickiej a dzisiaj flaga Republiki Chorwackiej.
Podczas festynu sw.Vlaha, patrona Dubrownika słup Rolanda zdobi flaga z jego wizerunkiem a podczas dubrownickich igrzysk letnich flaga Libertas. Kościół franciszkański i zakon braci mniejszych. Monumentalny kompleks na zachodniej stronie miasta z krużgankiem (claustrum) i książnicą, w której znajduje się jedyny zachowany egzemplarz wydania Judyty Marko Marulić oraz najstarsza apteka na świecie, która nieprzerwanie pracuje od 1317 roku.

Klasztor Dominikański
Na wschodniej stronie Miasta, przepełniony skarbami kultury, historii i sztuki podobnie jak krucyfiks Paola Veneziana jak i biblioteka, w której znajduje się 239 inkunabułów. W kościele i klasztorze znajdują się groby znamienitych mieszkańców Dubrownika, właścicieli miejskich, złotników, malarzy

Twierdza Lovrijenac
Zbudowana na zewnątrz kompleksu murów Dubrownickich na wysokim 37 metrów urwisku. Na wejściu do Lovrijenac wyryte jest słynne powiedzenie Non bene pro toto libertas venditur auro (Wolności się nie sprzedaje za wszystkie skarby świata,) które zostałe symbolem Republiki. Twierdza uważana jest za jedna z najlepszych scen dla Hamleta Shakespear.

Lazarety
Przy wschodnim wejściu do Miasta w 1337 roku zbudowano kwarantanne dla izolacji podróżnych i towarów, którzy w czasach częstych epidemii przybywali do miasta z Imperium Otomańskiego.
Kompleks Lazaretów złożony jest z ośmiu budynków i pięciu podwórek i do dzisiaj jest, całkowicie zachowany.

Lokrum
Znany jako wyspa zakochanych. Według legendy na Lokrumie, ktory znajduje się tuż przed Dubrownikiem, ratunek przed katastrofa morska znalazł Richard Lwie Serce, gdy w 1192 wracał z wyprawy krzyżowej z Palestyny. Na Lokrumie w 1839 roku przebywał Maksymilian Habsburg, który wyspę kupił, wybudował osadę letniskowa oraz rozkazał uporządkować miejski ogród, ścieżki i spacerniaki, z których powstał rozkoszny dziś Ogród Botaniczny

Wybrzeże dubrownickie
Gmina Wybrzeże dubrownickie znajduje się trzydzieści kilometrów od Dubrownika, z którym związana jest od końca XIV wieku. W ramach nowych obszarów jako tak zwane Terre nuove w roku 1399 wchodzi pod władzę Republiki Dubrownik, która odkupiła go od króla Bośni Ostoja za sumę 1500 dukatów. Obszar, na którym obecnie rozproszonycj jest 20 wsi zamieszkuje 2200 mieszkańców. Jest to obszar zamieszkany od czasów starożytnych. O przynależności do chrześcijaństwa, świadczy chorwacki motyw witka w kościele św. Stephena w miejscowości Topolom, na dzwonnicy św. Jeronima oraz w klasztorze franciszkanów w Slano w centrum gminy Wybrzeże dubrownickie, która od dziesięcioleci była siedzibą księcia. Mieszkańcy gminy Wybrzeże dubrownickie zajmują się turystyką, uprawą oliwy i wina, zbierania ziół leczniczych i obróbki kamienia i akwakultury. Z Wybrzeże dubrownickie organizowane są wycieczki do Dubrownika, Stona, Arboretum z platanami należącym do Chorwackiej Akademii Nauki i Sztuki w Trsteno oraz do wysp Elafiti i półwyspu Pelješac. Z miasta Slano droga prowadzi do Zavala w Hercegowinie, gdzie znajduje się słynna jaskinia krasowa Vjetrenica o długość 14 km.
Wczesnochrześcijańskie sarkofagi

Klasztor franciszkanów i kościół św. Jeronima w Slano założone na pozostałościach kościołów z okresu wczesnego chrześcijaństwa z V wieku. Płyty nagrobne z kamienia, odłamki i inne znajdowane przedmioty świadczą o dwóch tysiącach lat kultury są umieszczone w kamiennym monumencie – kolekcja muzeum Wybrzeże dubrownickie. Na dziedzińcu klasztoru Franciszkanów są też chrześcijańskie sarkofagi.

Zamek Ohmučević
Rezydencji letnia, która jest obecnie własnością króla laminatu Darko Pervan niegdyś należała do szanowanych i zamożnych rodzin marynarzy i armatorów. Potomkiem tego samego rodu był także pisarz i matematyk z XVII wieku Damian Ohmučević.

Skomentuj ten artykuł