RSS
Apartamenty Trogir - zobaczcie ofertę prywatnych apartamentów w Trogirze

Trogir

Mówią, że w Trogirze praktycznie każdy kamień to pomnik. Nie jest to zaskakujące, gdy wiesz, że całe miasto znajduje się pod ochroną UNESCO od 1997 roku. Harmonijne połączenie morza i słońca, skał i pól już skłoniło starożytnych Greków na wybudowanie tutaj Tragurionu. Później, w czasach Cesarstwa Rzymskiego, Tragurium, rzymskie Oppidum słynęło z jakości marmuru. W tym czasie życie toczyło się nie tylko w mieście, ale również w rustykalnych willach. Niedaleko miasta, na wzgórzach Bijać wokół miejscowości i Siculo, w pierwszej połowie I wieku car Claudie osiedlił swoich zasłużonych weteranów. Co ciekawe w 1242 roku, Tatarzy wykrzykując w języku chorwackim, aby ich rozumiano przez mieszkańców, swoje żądanie wydania króla Beli IV, który w swoim zbiegu znalazł tu schronienie.

Wdzięczny król potem hojnie obsypał ich darami. Na podstawie przywilejów króla Koloman oraz Statutu, jaki miasto posiadało od 1322 roku w tym wieku rozwijała się autonomia komunalna. Trogir miał własną walutę (bagattino) kutą z miedzi z wizerunkiem patrona miasta Świętego Wawrzyńca. Miejscowi rzemieślnicy i artyści pozostawili swoje dzieła: Radovan, Blaž Jurjev Trogiranin, Ivan Duknović, a oprócz nich również Andrija Aleši oraz Nicola Firentinac. Ich pieczęcie widnieją również na elewacjach budynków, rzeźbach z kamienia, drewna oraz na płótnach. Jest wiele kulturalnych i historycznych zabytków w tym mieście, przedstawiamy tylko niektóre z nich, pozostałe odkryjcie sami.
Północne Bramy Miasta

Wzniesione na przełomie XVII i XII wieku, na szczycie zdobi je pomnik patrona miasta błogosławiony Ivan Trogirski dzieło Bonina z Mediolanu z XV wieku.

Pałac Garagnin-Fanfogna
Dzisiaj w nim znajduje się Muzeum miasta Trogir a niegdyś był to kompleks mieszkalno-gospodarczy, o stylistyce romańsko barokowej.

Ratusz
Dwór książęcy bywa wspominany w XII wieku a jego renowacja w trakcie XIX wieku zwróciła mu jego renesansowy wygląd

Twierdza Kamerelengo
Jest dziełem mistrza Marina Radoja (XIV-XV wiek) Naprzeciwko niej znajduje się okrągła twierdza Św. Marka z XV wieku, która funkcjonuje w ramach Domu muzyki dalmatyńskiej. Pomiędzy tymi dwoma twierdzami na początku XIX wieku w trakcie panowania Francuskiego zbudowano pomnik na znak wdzięczności Francji.

Loża-trium
Wspomina się w 1311 roku. W dzisiejszym kształcie dokończony zostaje w XV wieku. Mowa o jawnym obiekcie, w którym kiedyś znajdował się sąd. Reliefy to dzieło Nikole Firentinca i pokazują św. Ivana, biskupa Trogiru jak trzyma miasto w swojej ręce, zatem św. Lovrinca. Środkową część zajmował niegdyś relief z postacią skrzydlatego lwa, który symbolizuje św. Marka. Wielki relief na południowej ścianie, który pokazuje bana Petra Berislavić a jest dziełem Ivana Meštrovića.

Kościół św. Sebastiana
Kościół zbudowany w polowie XV wieku w celu uratowania od dżumy, który zamiast dzwonnicy posiada więżę z zegarem miejskim.

Pałac Ćipiko
Wielki maly pałac powstały powiązaniem w całość. Na frontowej części wielkiego pałacu znajduje się trifora gotycka dzieła Andrij Aleši, oraz drzwi dzieło Ivana Dunković. Południowy portal jest dziełem Nikole Firentinac

Katedra św. Lovre
Znana również jako Kościół św. Ivan Trogirski budowana była od XII do XVII wieku. Występują w niej style romański, gotyk, renesans i barok. Najpiękniejszą przestrzeń kościoła prezentuje kaplica św. Ivana z XV wieku, która jest dziełem N. Firentinca, A. Alešia oraz I. Duknović.

Skomentuj ten artykuł