RSS
Apartamenty Vodice - zobaczcie ofertę prywatnych apartamentów w Vodice

Vodice

Vodice jest najbardziej znanym kurortem na Riwierze Sibenik, która słynie z tętniącego życia i różnorodności hotelarsko-turystycznej. Położone na wybrzeżu, w szerokiej zatoce, 11 km na północny zachód od miasta Sibenik. W sezonie letnim przyjeżdżają tutaj liczne grupy turystów tak, że podczas weekendów turystów w Vodice jest ponad 40 000 . Boom turystyczny rozpoczął się w 1955 roku gdy założone zostało Towarzystwo Turystyki oraz rozpoczęto budowę hoteli w późnych latach sześćdziesiątych, tak, że Vodice szybko z biednej rolniczej wsi stały się ważną turystyczną destynacją – wśród 10 najlepszych na Adriatyku.

Miasto rzeczywiście powstało z osady Rakietnica znajdującej się w głębi lądu, którą po raz pierwszy wymienia się w 1311r, gdy miejscowa ludność uciekła przed Turkami w kierunku morza. Nazwę Vodice zawdzięcza bardzo dużej ilości wody pitnej, która stąd jest transportowana do pobliskich wysp i miast przybrzeżnych. W czasach starożytnych na obszarze Vodice wykorzystywano ponad 500 studni.

Odwiedzającym to miasto, zaleca się znaleźć trochę czasu aby odwiedzić kilka zabytków –kościół św. Jana w Rakietnica (1455), zbudowany przez szlachcica Juraj Radoslavčić z Sibenik, następnie Gradina, który został zbudowany przez dawnych mieszkańców Vodice do obrony przed najazdami wrogów. Nieuniknionym podczas zwiedzania jest kościół św. Krzyża wybudowany na półwyspie i Punta i Arauzona, rzymska osada u podnóża Velika, Mrdakovica, która została opisana przez rzymskiego pisarza Pliniusza. Więcej na: www.vodice-riviera.eu.

Skomentuj ten artykuł